Witam.

7 Listopada 2013 roku kolejny raz wyjechaliśmy do Białegostoku, by za pośrednictwem Wspólnoty Polskiej przekazać książki naszym rodakom. W drodze powrotnej (to przeszło pół Polski) odwiedziliśmy Zespół Szkół w Strachówce, gdzie zostaliśmy niezwykle miło ugoszczeni. Nasza inicjatywa spotkała się z ogromnym entuzjazmem zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Przed wizytą zorganizowana została akcja zbiórki książek, uczniowie zrobili również akcję reklamową w postaci ulotek i plakatów.

Na miejscu zostaliśmy przywitani przez Panią Emilię Badurek, która była inicjatorką wizyty. Przeszliśmy do dość pokaźnej sali, gdzie czekał na nas przygotowany sprzęt do prezentacji. I po chwili weszły tłumy:) Po tym, jak każdy z widzów zajął miejsce rozpoczęła się prelekcja wzbogacona o pokaz slajdów z rzutnika. Uczniowie mogli dowiedzieć się o pięknych zabytkach Kresów, realiach życia naszych rodaków za wschodnią granicą, czy ciekawostkach, jak choćby kwas chlebowy sprzedawany bezpośrednio z cysterny.  Prelekcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, nie dało się słyszeć żadnych rozmów, a wiele osób słuchało wykładu z otwartą buzią:) Na koniec kilkoro z uczniów zadało pytania dotyczące zarówno życia fundacji, jak i warunków na Białorusi. Po zakończeniu wykładu zostaliśmy zaproszeni na kawę i ciasto:)
Pragniemy serdecznie podziękować uczniom ZS w Strachówce, w szczególności klasie 6 za tak ogromne zaangażowanie.
Pragniemy również gorąco podziękować Pani Emilii Badurek za zaproszenie nas do Strachówki i organizację zbiórki.

To wspaniałe, że prócz samego przekazywania książek na Białoruś możemy również działać w drugą stronę, czyli bezpośrednio mówić młodemu pokoleniu czym są Kresy,  kim są Kresowiacy, że nie są żadnymi Białorusinami, tylko Polakami. Naszym zdaniem w większości lepszymi Polakami, niż my…

 

zsstrachówka

 

http://blogszostejklasy.blogspot.com